Nine Cartoons for the Execution of a Frieze for the Dining Room of Stoclet House in Brussels: Part 6, Rosebush

Gustav Klimt (1862–1918), Austria
Loomise aeg: 1910–1911

Kunstniku vanus teose loomise ajal: 48–49 aastat


Teose kirjeldus:

"Rosebush" on osa Gustav Klimti suurejoonelisest Stocleti palee söögisaali frieesist, mis ühendab sümmeetrilise kompositsiooni ja juugendliku dekoratiivsuse. See kujutab stiliseeritud roosipõõsast, mis rikastab frieesi keskmist osa – elu puu keerukate voluutide ja dekoratiivsete elementide kõrval. Roosipõõsas lisab kompositsioonile pehmust ja looduslähedust, olles samal ajal visuaalselt seotud ülejäänud frieesi luksusliku ja sümbolistliku esteetikaga.

Roosipõõsas on loodud Klimtile iseloomulikus stiliseeritud ja sümmeetrilises vormis, kasutades rikkalikke kuldseid ja värvilisi detaile, et tugevdada frieesi terviklikku ja harmoonilist olemust. Taimekujund peegeldab juugendstiili armastust looduslike motiivide ja dekoratiivse ilu vastu.

Materjal ja tehnika: Kriit, pliiats, guašš, pronks, hõbe, kuld, plaatina, läbipaistev paber, eskiisipaber
Originaalmõõtmed: 200 × 102 cm
Asukoht: MAK – Museum of Applied Arts, Viin, Austria

Huvitav fakt:

Roosi sümboolika on läbi aegade olnud seotud ilu, armastuse ja vaimse transformatsiooniga. Klimti kujutatud "Rosebush" viitab nendele tähendustele, lisades frieesi dekoratiivsuse kõrval ka sümbolistlikku sügavust. Rikkalik ja täpne detailitöö roosipõõsa kujutamisel näitab Klimti pühendumust esteetilisele täiuslikkusele.

"Rosebush" täiendab frieesi keskset motiivi, elu puud, ning loob visuaalse silla teiste osade – Ootuse ja Täitumise – vahel. Klimt andis frieesi loomisel väga täpsed juhised, et tagada selle kooskõla käsitööliste loodud mosaiikide ja teiste dekoratiivsete elementidega.

Viimane oksjonihind:

"Rosebush" kuulub MAK – Museum of Applied Arts kollektsiooni ja ei ole kunagi oksjonil müüdud. Selle koht Klimti frieesi ja juugendstiili ajaloos muudab selle hindamatuks.

"Rosebush" on Gustav Klimti meistriteos, mis ühendab loodusmotiivid sümbolistliku tähenduse ja dekoratiivse elegantsiga, jäädes üheks juugendstiili olulisemaks saavutuseks.

Allikad:
MAK – Museum of Applied Arts
Gustav Klimt elulugu ja teosed