View of Houses in Delft

Known as ‘The Little Street ‘

Johannes Vermeer (1632–1675), Holland
Loomise aeg: umbes 1657–1658
Kunstniku vanus teose loomise ajal: 25–26 aastat

Teose kirjeldus:

"The Little Street" (Het Straatje) on Johannes Vermeeri üks väheseid arhitektuurilisi vaateid ja kujutab igapäevaelu stseeni tema kodulinnas Delftis. Maalil on rahulik ja intiimne kujutis kitsast tänavanurgast, kus kaks punast tellistest hoonet on esiplaanil. Hoonete ees on naised ja lapsed, kes tegelevad oma igapäevaste askeldustega – üks naine õmbleb ukse ees, samal ajal kui kaks last mängivad hoovivärava lähedal. Stseen on lihtne ja tagasihoidlik, kuid Vermeeri meisterlikkus valguse ja perspektiivi käsitlemisel annab sellele erakordse sügavuse ja vahetu elulisuse.

Vermeer kasutas siin täpselt tasakaalustatud kompositsiooni ja detailseid pintslitõmbeid, et jäädvustada linnakeskkonna ja argielu harmooniat. Hoonete telliskivid on maalitud realistlikult, peegeldades kunstniku tähelepanu detailidele, samal ajal kui valgus ja varjud annavad edasi päeva hetke loomuliku atmosfääri.

Tehnika: Õli lõuendil

Originaalmõõtmed: 54,3 x 44 cm
Asukoht: Rijksmuseum, Amsterdam

Huvitav fakt:
Maal on tähelepanuväärne selle poolest, et erinevalt paljudest Vermeeri teostest, mis kujutavad sisestseene ja portreesid, on siin kujutatud väline linnavaade. Arvatakse, et maalil kujutatud tänav võis olla osa piirkonnast, kus Vermeer elas. Lisaks on teose realistlikkus olnud kunstiajaloolastele allikaks, et paremini mõista 17. sajandi Delfti linnaelustikku.

Viimane oksjonihind:
Kuna "The Little Street" kuulub Rijksmuseum'i kollektsiooni ja on riiklik aare, ei ole seda hiljuti oksjonil müüdud. Vermeeri tööd on kunstimaailmas äärmiselt hinnatud ja haruldased, mis teeb iga tema teose potentsiaalse turuväärtuse väga kõrgeks.

Johannes Vermeer, olles teose loomise ajal vaid 25-aastane, demonstreeris siin oma varajast meisterlikkust nii perspektiivi kui ka valguse kasutamises, jäädvustades lihtsat linnavaadet erakordse detailitunnetuse ja sooja inimlikkusega.