Meditatsioon (Maastik daamiga)

Konrad Mägi (1878–1925), Eesti
Loomise aeg: 1915–1916

Kunstniku vanus teose loomise ajal: 37–38 aastat

Teose kirjeldus:

"Meditatsioon (Maastik daamiga)" on ainulaadne teos Konrad Mägi loomingus, kuna see ei ole portree, vaid konstrueeritud maalisüžee, mis kombineerib müstilise naisekuju ja värviküllase maastiku. Teos valmis Tartus ja Viljandis töötamise perioodil ning selle keskmes on salapärane halli looriga naine, kelle figuuri ümbritseb Mägi maalikunstile iseloomulik lopsakas ja värviergas loodus.

Naine, roosikimp vööl, kehastab spirituaalset ja unenäolist energiat, mida võib seostada nii Edgar Allan Poe loominguga kui ka Edmund Dulaci illustratsioonidega Poe "Kellade ja teiste luuletuste" kogumikule (1912). Kompositsioon on müstiline ja meditatiivne, viidates võimalikule Rudolf Steineri teosoofia mõjule, mille ideedega Mägi oli kokku puutunud. Samas on tõlgendatud naist ka spiritistlikel seanssidel osalenud meediumina või tantsijanna Ella Ilbakuna, kes Mägi ringkonda kuulus.

Teos paistab silma oma intensiivsete värvide ja sümbolistliku atmosfääriga, mis tekitab vaatajas nii müstilise kui ka introspektiivse tunde. Mägi on loonud rikkaliku ja unenäolise maastiku, mis asetab naise kui figuuri universaalsesse ja ajatusse keskkonda.

Tehnika: Õli lõuendil
Originaalmõõtmed: 81,6 × 106 cm
Asukoht: Eesti Kunstimuuseum, Eesti

Huvitav fakt:

Teosel on märkimisväärne kirjanduslik ja biograafiline taust. Artur Adson, kes maali 1917. aastal omandas, seostas selle Edgar Allan Poe loominguga. Samas võib see olla inspireeritud ka Friedebert Tuglase novellist "Maailma lõpus", mis ilmus samal perioodil. Tuglase novellis esinev hiidneitsi ning tema müstiline loodusmaastik sarnanevad Mägi maalil kujutatud naise ja maastikuga.

Marie Under ja Artur Adson, kelle omandisse teos hiljem kuulus, hoidsid maali oma kodus, kus see inspireeris isegi Underi 1918. aasta luuletust:

„Lamp – suure päikse väikene rivaal ‒
on ootel laual siidikleidi punas.
Ning seinal Mägi värvehõiskav maal:
noor naine kaetud silmil, hardus-lunas.“

Adsoni-Underi lahkumisel Eestist 1944. aastal jäi maal Friedebert Tuglase hoole alla, kelle kaudu see jõudis 1946. aastal Eesti Kunstimuuseumisse.

Viimane oksjonihind:

"Meditatsioon (Maastik daamiga)" kuulub Eesti Kunstimuuseumi kollektsiooni ega ole kunagi oksjonil müüdud. Selle hind oleks tõenäoliselt erakordselt kõrge, arvestades teose ainulaadsust ja sümboolset tähendust Mägi loomingus.

"Meditatsioon (Maastik daamiga)" on unikaalne kunstiteos, mis ühendab müstilise atmosfääri, värvijoovastuse ja sügavalt vaimse süžee, jäädes üheks olulisemaks tööks Eesti kunstiajaloos.


Allikad:

Eesti Kunstimuuseum
Konrad Mägi elulugu ja teosed