Norra tütarlapse portree
Konrad Mägi (1878–1925), Eesti
Loomise aeg: 1909
Kunstniku vanus teose loomise ajal: 31 aastat
Teose kirjeldus:
"Norra tütarlapse portree" on Konrad Mägi 1909. aastal valminud maal, mis peegeldab tema Norra-perioodi loomingulist isikupära ja sügavust. Teose modelli on peetud Norra poliitiku Adam Egede-Nisseni 14-aastaseks tütreks Gerdi (hiljem tuntud kui näitleja Gerd Grieg). Maal köidab oma jõulise koloriidi ja detailitäpse kompositsiooniga, mis lisab sellele tugeva psühholoogilise mõõtme.
Mägi kasutab punaseid toone meisterlikult, luues maalile intensiivse atmosfääri. Tütarlapse juuksed, keeruka struktuuriga arabeskid, meenutavad labürinti, mida süvendab detailirohke ornamentaalne taust. Mägi väljendab siin tütarlapse nooruslikku sisekaemust ja elujõudu, jäädvustades teda looduslähedases ja harmoonilises valguses. Kuigi teos on täidetud sümboolsete elementidega, puudub selles kaasaegsetele nagu Edvard Munch ja Gustav Klimt omane erootiline alatoon.
Tehnika: Õli lõuendil
Originaalmõõtmed: 60,3 × 48,5 cm
Asukoht: Tartu Kunstimuuseum, Eesti
Huvitav fakt:
Adam Egede-Nissen, modelli isa, oli Norra poliitik ja tuntud oma vasakpoolsete vaadete poolest, rajades hiljem Norra Kommunistliku Partei. Tema sõprussuhe Konrad Mägiga oli inspireeriv ja toetav. Maali domineerivat punast värvi on seostatud Egede-Nisseni poliitiliste vaadetega, kuigi Mägi kasutas punast Norra-perioodil laialdaselt ka muudes töödes, näiteks "Norra maastik männiga".
Viimane oksjonihind:
Kuna "Norra tütarlapse portree" kuulub Tartu Kunstimuuseumi kollektsiooni, ei ole see kunagi oksjonil müüdud. Kui see kunagi oksjonile tuleks, oleks selle hind tõenäoliselt erakordselt kõrge, kuna Mägi portreed on Eesti kunstiajaloos haruldased ja erakordselt hinnatud.
Konrad Mägi "Norra tütarlapse portree" on silmapaistev näide kunstniku varasest portreeloomingust, mis ühendab meisterliku tehnika ja sügavalt emotsionaalse väljendusrikkuse, jäädes üheks tema kõige mõjusamaks ja mõtlemapanevamaks tööks.
Allikad:
Tartu Kunstimuuseum
Konrad Mägi elulugu ja teosed