Teel Viljandist Tartusse

Konrad Mägi (1878–1925), Eesti
Loomise aeg: 1915–1916

Kunstniku vanus teose loomise ajal: 37–38 aastat

Teose kirjeldus:

"Teel Viljandist Tartusse" on üks Konrad Mägi tuntuimaid teoseid, mille keskmes on dramaatiline ja ekspressiivne Lõuna-Eesti maastik. Maalil kujutatud paigaks on oletatud Kavilda ürgorgu, kuid tõenäolisemalt on tegu Viljandi Uueveski järve ja selle ümbruse vaadetega. Mägi kasutab intensiivset ja jõulist koloriiti, mis ühendab sügava roosa ja elava rohelise, luues maastikule unenäolise ja sakraalse mõõtme.

Pilved mängivad siin olulist rolli, olles massiivsed ja dünaamilised, rõhutades maastiku emotsionaalset ja kompositsioonilist mõju. Pilved, mille joonistamisse ja värvide täpsesse tabamisse Mägi süstemaatiliselt süvenes, peegeldavad kunstniku hingeseisundeid ja annavad maalile sümbolistliku alatooni.

Tehnika: Õli lõuendil
Originaalmõõtmed: 94 × 102 cm
Asukoht: Eesti Kunstimuuseum, Eesti

Huvitav fakt:

Mägi veetis Viljandis palju aega oma lapsepõlvesõbra Frieda Sangernebo juures, kelle toel ja hoole all ta leidis rahu ning alustas uut loomeperioodi. Frieda oli Mägi jaoks üks lähedasemaid inimesi, kelle majas valitses soodne keskkond loominguks. Viljandis toimus ka Mägi elu suurim isikunäitus 1913. aastal, kus oli väljas üle 100 teose.

Kuigi Mägi elas hiljem peamiselt Tartus, armastas ta Lõuna-Eestis maalida. Tema töödes hakkas 1910. aastate keskel üha enam esile tulema isiklik maailmavalu ja tumedam koloriit. Seda seostatakse nii tema kestva depressiooni kui ka süvenevate terviseprobleemidega.

Viimane oksjonihind:

"Teel Viljandist Tartusse" kuulub Eesti Kunstimuuseumi kollektsiooni ega ole kunagi oksjonil müüdud. Teose sümboolne tähendus ja kunstiline väärtus tõstavad selle Mägi loomingu olulisemate tööde hulka. Kui see maal oksjonile jõuaks, oleks selle hind tõenäoliselt väga kõrge.

Konrad Mägi "Teel Viljandist Tartusse" on ajatu meistriteos, mis ühendab dramaatilise maastiku ja isikliku väljendusrikkuse, jäädes sümboliks kunstniku loomeperioodi intensiivsetest ja isiklikest otsingutest.

Allikad:
Eesti Kunstimuuseum
Konrad Mägi elulugu ja teosed