Mona Lisa (La Gioconda)

Leonardo da Vinci (1452–1519), Itaalia
Loomise aeg: umbes 1503–1506 (võimalik, et täiendatud kuni 1517. aastani)

Kunstniku vanus teose loomise ajal: 51–65 aastat

Teose kirjeldus:

"Mona Lisa" on kahtlemata maailma kuulsaim maal, mille on loonud renessansi suurmeistriks peetav Leonardo da Vinci. See portree kujutab naist, keda peetakse enamasti Florentine kaupmehe Francesco del Giocondo abikaasaks, Lisa Gherardini’ks. Maali prantsuskeelne nimi "La Joconde" ja itaaliakeelne "La Gioconda" tulenevad tema abielunimest. Portree on tuntud oma subjekti mõistatusliku naeratuse, silmapaistva detailirohkuse ja Leonardo geniaalse valguse ja varjude kasutamise poolest.

Mona Lisa istub kivist parapeti ees, taustal asub idealiseeritud maastik, mis on maalitud sinakasroheliste toonidega, rõhutades atmosfääri perspektiivi, mis oli renessansiajastul uus ja revolutsiooniline tehnika. Naise näoilme on rahulik ja väljendab sügavat sisemist rahu. Leonardo kasutas oma kuulsat sfumato-tehnikat, mis tähendab pehmete ja sujuvate üleminekute loomist valguse ja varjude vahel, et anda näole pehmus ja elutruu kolmemõõtmelisus.

Mona Lisa käed on õrnalt asetatud üksteise peale, mis lisab portreele elegantsi ja tasakaalu. Ta silmad tunduvad jälgivat vaatajat igast vaatenurgast, mis annab maalile müstilise ja peaaegu elava kvaliteedi. Maastik taustal on maalitud sellisel viisil, et see sümboliseerib Mona Lisa rahulikkust ja ajatut ilu, luues harmoonilise seose subjekti ja teda ümbritseva looduse vahel.

Tehnika: Õli puidul

Originaalmõõtmed:

  • 77 x 53 cm (30 x 20 7/8 tolli)

Asukoht: Louvre, Pariis, Prantsusmaa

Huvitav fakt: "Mona Lisa" on olnud alates 16. sajandist paljudele kunstnikele inspiratsiooniallikaks ja seda on peetud Leonardo da Vinci meistriteoseks. Maal on olnud paljude uurimuste ja spekulatsioonide objektiks, alates Mona Lisa identiteedist kuni tema kuulsa naeratuse tõlgendamiseni. "Mona Lisa" varastati 1911. aastal Louvre'ist, mis tõi teosele suurt rahvusvahelist tähelepanu. Kaks aastat hiljem leiti see üles ja tagastati Louvre'ile, kus see on tänapäevani ekspositsioonis.

Viimane oksjonihind: "Mona Lisa" ei ole kunagi oksjonile pandud ja seda ei ole võimalik müüa, kuna see on Prantsusmaa riikliku varana kaitstud ja kuulub Louvre'i muuseumile. Siiski arvatakse, et kui teos kunagi müüki läheks, oleks selle hind miljardeid dollareid, tehes sellest kahtlemata maailma kõige kallima maali.

Leonardo da Vinci pärand: "Mona Lisa" on Leonardo da Vinci loominguline ja tehniline meistriteos, mis esindab renessansiaja kõrgeimaid saavutusi kunstis. Leonardo võime jäädvustada inimese sisemist elu ja peeneid emotsioone on saavutanud haripunkti just selles teoses. "Mona Lisa" mõju ulatub kaugemale kunstist, olles sümboliks ajatu ilu, müstilisuse ja kunsti jõule. See teos ei ole mitte ainult üks kuulsamaid ja uuritumaid kunstiteoseid maailmas, vaid see esindab ka ideaalset renessansikunsti ja inimkonna kultuuripärandi olulisust. "Mona Lisa" jääb igavesti sümboliseerima Leonardo da Vinci geeniust ja tema panust kunstiajalukku.