Salvator Mundi
Leonardo da Vinci (1452–1519), ItaaliaLoomise aeg: umbes 1499–1510
Kunstniku vanus teose loomise ajal: 47–58 aastat
Teose kirjeldus:
"Salvator Mundi" on Leonardo da Vinci üks tuntumaid ja salapärasemaid teoseid, mis kujutab Jeesus Kristust maailma päästjana. Maalil on Kristus kujutatud rahuliku ja ajatuna, hoides oma vasakus käes kristallkuuli, mis sümboliseerib maailma, samal ajal kui tema parem käsi on tõstetud õnnistuse žesti tegemiseks. Leonardo kujutab Kristust traditsioonilises renessansiajastu riietuses, mille kangas langeb pehmetesse volditesse, demonstreerides kunstniku meisterlikkust detailide ja valguse kujutamisel.
Kristuse näoilme on rahulik ja vaoshoitud, tema pilk on suunatud otse vaatajale, luues vaataja ja kujutatu vahel intiimse ja peaaegu müstilise seose. Leonardo kasutas siin oma kuulsaid tehnikad, nagu sfumato, et saavutada pehmete valguse ja varjude üleminekute abil elutruu ja kolmemõõtmelise näo. Maali tähelepanuväärseim element on kristallkuul, mis Leonardo kujutab viisil, mis demonstreerib tema sügavat arusaamist valguse ja läbipaistvuse füüsikalistest omadustest. Kuigi kuul peaks valguse läbi murdma ja objektide kuju moonutama, on see kujutatud peaaegu täiesti läbipaistvana, mis on kunstiajaloolaste seas palju arutelu tekitanud.
Tehnika: Õli puidul
Originaalmõõtmed:
- 45.4 x 65.6 cm (17 7/8 x 25 3/4 tolli)
Asukoht: Privaatses kollektsioonis
Huvitav fakt: "Salvator Mundi" oli pikka aega kadunud ja peeti hävinuks kuni selle taasavastamiseni 2005. aastal. Pärast ulatuslikku restaureerimist ja autentsuse kinnitamist omistati maal Leonardo da Vincile, kuigi selle autorsus on endiselt mõnede kunstiajaloolaste seas vaidlusteema. Teose ajalooline ja kultuuriline tähtsus koos Leonardo loominguga seostatavate väheste teoste haruldusega tõi kaasa erakordselt kõrge oksjonihinna.
Viimane oksjonihind: "Salvator Mundi" müüdi 2017. aastal Christie's oksjonil rekordilise 450,3 miljoni USA dollari eest, tehes sellest maailma kõige kallima oksjonil müüdud maali. See hind peegeldab teose erakordset haruldust ja tähendust, samuti Leonardo da Vinci jätkuvat mõju ja populaarsust.
Leonardo da Vinci pärand: "Salvator Mundi" esindab Leonardo da Vinci geeniust mitte ainult kunstnikuna, vaid ka teadlasena, kes mõistis sügavalt valguse, varjude ja inimese anatoomia olemust. See teos on eriti tähelepanuväärne oma täiusliku sfumato-tehnika poolest, mis loob näole pehme ja elutruu ilme. Leonardo võime jäädvustada Kristuse vaimsus ja universaalsus teeb "Salvator Mundi" mitte ainult kunstiajaloo suurteoseks, vaid ka sügavalt religioosseks ja filosoofiliseks väljenduseks, mis on tänapäeval sama mõjuv kui selle loomise ajal.
Teose müük rekordilise hinnaga tõstab esile Leonardo püsivat mõju ja tema teoste erakordset väärtust tänapäeva kunstimaailmas. "Salvator Mundi" on saanud sümboliks mitte ainult renessansiajastu kunsti tipphetkest, vaid ka sellest, kuidas kunst võib ületada ajalugu ja kultuure, jättes maha jääva pärandi, mis kõnetab igavikuliselt.