The Last Supper

Leonardo da Vinci (1452–1519), Itaalia
Loomise aeg: 1495–1498

Kunstniku vanus teose loomise ajal: 43–46 aastat

Teose kirjeldus:

"The Last Supper" on üks maailma kuulsamaid ja mõjukamaid teoseid, mille on loonud renessansi geenius Leonardo da Vinci. See monumentaalne seinamaal kujutab stseeni Jeesuse Kristuse viimasest õhtusöögist oma 12 apostliga, vahetult enne tema reetmist ja ristilöömist. Leonardo keskendus hetkele, mil Jeesus kuulutab, et üks tema järgijatest reedab teda, ning apostlid reageerivad šoki ja hämmastusega.

Leonardo geniaalsus seisneb kompositsiooni ülesehituses ja figuuride emotsionaalses dünaamikas. Jeesus on maalitud kesksele positsioonile, moodustades rahuliku ja stabiilse kolmnurga, samal ajal kui tema ümber olevad apostlid on rühmitatud kolmestesse gruppidesse, väljendades segadust, kahtlust ja süütunnet. Taustal olevad aknad raamivad Jeesuse figuuri, luues valguse ja varjude abil dramaatilise sügavuse ja fookuse. Üks tähtsamaid uuendusi, mille Leonardo selle maali juures kasutas, oli tema katse luua perspektiiv ja ruumiline sügavus, mis tõmbavad vaataja stseeni sisse, justkui viibiks ta ise sündmuse keskel.

Teose värvivalik on rahulik ja harmooniline, rõhutades stseeni dramaatilist pinget ja emotsionaalset sügavust. Leonardo katsetas selle maali puhul uudse tehnikaga, kombineerides tempera ja õlivärve kuivale krohvile (muidu oleksid kasutatud värvid niiskele krohvile nagu freskodes), mis võimaldas tal saavutada detailirohkuse ja peened valguse ning varjude üleminekud. Kahjuks osutus see tehnika pikaealisuse seisukohast ebastabiilseks, mistõttu on maal aja jooksul tugevalt kannatada saanud.

Tehnika: Tempera ja õlivärvid kuivale krohvile

Originaalmõõtmed:

  • 460 x 880 cm (180 x 350 tolli)

Asukoht: Santa Maria delle Grazie klooster, Milano, Itaalia

Huvitav fakt: "The Last Supper" ei ole klassikalises mõttes fresko, sest Leonardo otsustas kasutada kuivale krohvile maalimise tehnikat, mis võimaldas tal töötada aeglasemalt ja lisada rohkem detaile. Kahjuks hakkas maal lagunema juba mõni aasta pärast selle valmimist, ja see on üle elanud mitmeid restaureerimisi, et säilitada selle originaalne hiilgus. 20. sajandi lõpus ja 21. sajandi alguses tehti ulatuslik restaureerimisprojekt, mis aitas taastada suure osa maali algsest ilust ja detailidest, kuid kahjuks on osa detailidest igaveseks kadunud.

Viimane oksjonihind: "The Last Supper" on maalitud otse kloostri seinale ja seetõttu ei ole see kunagi oksjonile pandud. Sellel on hindamatu väärtus ning see on klassifitseeritud kui UNESCO maailmapärandi objekt.

Leonardo da Vinci pärand: "The Last Supper" on Leonardo da Vinci üks suurimaid meistriteoseid ja üks kogu kunstiajaloo ikoonilisemaid teoseid. See on mõjutanud lugematuid kunstnikke ja kultuure üle maailma ning jääb alatiseks sümboliseerima renessansiajastu kunstilist ja intellektuaalset saavutust. Teose ainulaadne kompositsioon, emotsionaalne sügavus ja Leonardo meisterlikkus jäädvustada inimloomuse keerukust muudavad selle üheks kõige olulisemaks ja tuntumaks kunstiteoseks läbi aegade.