OFSETTRÜKK

Ofsettrükk on üks levinumaid ja laialdaselt kasutatavaid trükitehnoloogiaid, eriti suuremate trükitiraažide puhul.


Selle protsessi peamine tunnus on kaudne trükkimismeetod, kus trükikujutis kantakse kõigepealt metallist trükiplaadilt kummist vahekihile (trükikummile) ja seejärel trükimaterjalile. See meetod põhineb litograafilisel printsiibil, mis tugineb õli ja vee vastastikusele tõrjumisele ehk hüdrofoobsusele.

Peamised omadused ja eelised

Kvaliteet
Ofsettrükk toodab väga kõrge kvaliteediga pilte ja teksti, eriti teravate kontuuride ja detailide osas.

Majanduslikkus suurtes kogustes
Ehkki ofsettrükipressi seadistamine nõuab aega ja raha, on ühiku hind suurte tiraažide puhul väga madal, muutes selle suurte koguste puhul väga kuluefektiivseks.

Materjalide mitmekesisus
Ofsettrükipressid on võimelised trükkima mitmesugustele materjalidele, sealhulgas erinevatele paberiliikidele ja -paksustele, kartongile ning mõnikord isegi teistele materjalidele nagu plastik või metall.

Protsesside etapid

Ettevalmistus
Algab trükiplaatide loomisega, kus iga trükivärvi jaoks on eraldi plaat (näiteks CMYK-värvisüsteemi puhul nelja plaati).

Trükiplaatide valmistamine
Kaasaegses ofsettrükis kasutatakse sageli arvutist-plaadile (CTP) tehnoloogiat, mis võimaldab otsest digitaalset plaatide valmistamist, parandades kvaliteeti ja vähendades ettevalmistusaega.

Trükiprotsess
Tint kantakse trükiplaatidele ja seejärel kummist vahekihtidele, mis omakorda kannavad kujutise trükimaterjalile.

Ofsettrüki tüübid

Poognast ofsettrükk (sheet-fed offset)
Kasutab üksikuid paberilehti, sobib väiksemate tiraažide ja paindlikuma formaadivalikuga töödeks.

Rullist ofsettrükk (web-fed offset)
Kasutab paberrulle, mis sobib suurepäraselt suurte tiraažide ja pideva trüki jaoks, näiteks ajalehtede ja ajakirjade puhul.

Ofsettrüki piirangud

Aeg ja kulu
Seadistamine võtab aega ja on kulukas, seetõttu ei pruugi see olla parim valik väikeste koguste või kiireloomuliste tööde jaoks.

Vähem paindlik personaliseeritud trüki osas
Iga uue kujutise jaoks on vaja uusi trükiplaate, mis muudab kohandatud või muutuvate elementidega trükised keerulisemaks ja kallimaks.